۱۳۹۱ خرداد ۳۱, چهارشنبه

چرا هر ایرانی به این سردار قزاق بدهکار است؟


چرا هر ایرانی به این سردار قزاق بدهکار است؟ رضا شاه در 24 اسفند 1256 در شهر سوادکوه متولد شد و 29 اسفند 1299 به قدرت رسید برخی معتقد اند رضا شاه با کمک انگلیس ها به قدرت رسید اما چه با قدرت انگلیس به قدرت رسیده باشد یا نرسیده باشد رضا شاه هیچ کاری به نفع انگلیس انجام نداد و سر انجام به بهانه کمک به هیتلر که یک تهمت بود تبعید شد.

در زمانی که رضا شاه به قدرت رسید ایران رسما تکه تکه شده بود شیخ خزئل در جنوب به تحریک انگلیس در شمال یاغیان جنگل به تحریک روسیه دست به شورش برداشتند و حکومت های محلی مستقل تشکیل داده بودند. تمامی راهای ایران نا امن بود و راهزنان مردم را غارت می کردند.
رضا شاه تمامی شورش ها را سرکوب کرد و حکومت شیخ خزعل را برچید و تمامی راهزنان را سرکوب کرد و امنیت را به کشور باز گردانید.
غائله خراسان و جنگل را خوابانید و یاغیان کاشان و لرستان را سرکوب کرد و برای تامین امنیت داخلی شهر ها ژاندار مری را تاسیس کرد.

نیروی هوایی را با خرید چند هواپیمای یونکرس از آلمان بنیان نهاد و عده ای را برای آموزش خلبانی به آلمان فرستاد. نیروی دریایی را نیز ایجاد کرد و برای آن از ایتالیا کشتی خریداری کرد و ملوانان ایران در ایتالیا دوره می دیدند.

قبل از آمدن رضا شاه یک ایرانی برای رفتن به خوزستان باید گذرنامه انگلیسی می گرفت! و باید به بوشهر و بصره می رفت و از آنجا باید وارد آیادان و خرمشهر می شد و به خوزستان ایران عربستان می کفتند.
رضا شاه قانون کاپیتلاسیون را لغو کرد و عشایر را نیز اسکان داد و برای آنها خانه سازی کرد.

در زمان قاجار کشور ایران دارای ارتش منظم نبود و در هنگام جنگ فرمانداران استان ها نفرگیری می کردند و به محل جنگ میفرستادند رضا شاه اقدام به ایجاد ارتش منظم برای ایران کرد و سپس قانون نظام وظیفه را در سال 1303 تصویب کرد.
سپس رضا شاه با کمک مرحوم داور شروع به پاکسازی دادگستری از دست روحانیون کرد و دادگستری نوین ایران را بنیان نهاد. و اولین قانون مدنی کشور را وضع کرد.

رضا شاه بانک ملی و کشاورزی را نیز بنیان نهاد و دست انگلیس را از دارایی های ایران کوتاه کرد و امتیاز چاپ اسکناس ایران را از کشور های اروپایی گرفت واسکناس را در داخل ایران چاپ کرد و بانک رهنی را نیز برای گسترش صنعت خانه سازی در ایران بنیان نهاد.

رضا شاه خط راه آهن سراسری از شرق به غرب را نیز کشید که متاسفانه مورد مخالفت افراد زیادی از جمله محمد مصدق واقع شد عده ای نیز بر این موضوع استدلال می کنند که رضا شاه این خط را به دستور انگلیس برای دوران جنگ کشیده که دروغ است زیرا رضا شاه بیشتر به سمت آلمان تمایل داشت.رضا شاه شروع به ایجاد راهای ارتباطی کشور نیز نمود و راهای ارتباطی و تونل ها و پل های فراوانی را بنیان نهاد که تونل کندوان و پل ورسک از جمله اینها است.

در زمان قاجار چیزی به اسم شناسنامه وجود نداشت رضا شاه سازمان ثبت احوال را بنیان نهاد و برای همه ایرانیان شناسنامه صادر کرد.
قبل از آمدن رضا شاه فقط در ایران دارلفنون وجود داشت که توسط امیر کبیر تاسیس شده بود رضا شاه برای اولین بار در ایران دانشگاه را بنیان نهاد و در سال 1312 اولین سنگ بنای دانشگاه تهران را گذاشت.
نهاد های آموزشی را در کشور بنیان نهاد و شروع به مبارزه با بیسوادی کرد. مدارس دخترانه و دانشسرای عالی بانوان را نیز تاسیس کرد.
تعدادی از دانشجویان ایرانی را با هزینه دولت به خارج اعزام کرد که مهدی بازرگان نیز یکی از آنها بود.

رضا شاه خدمات فرهنگی بسیاری نیز به ایران کرد وی تفویم هجری قمری را برداشت و به جای آن تقویم هجری شمسی را گذاشت و اسم ایران را در مجامع بین الملی از پارس به ایران تغیر داد.
او رادیو تهران و رادیو ایران و خبرگذاری پارس و فرهنگستان زبان ایران و موزه جواهرات ملی را نیز تاسیس کرد. او به تمدن و فرهنگ ایران بسیار علاقه داشت از این روی دستور داد که تخت جمشید را از زیر خاک بیرون بکشند و آن را ترمیم و مرمت بکنند و آرمگاه فردوسی را در توس با حضور بزرگترین فردوسی شناسان جهان تاسیس کرد.
رضا شاه در سفری که به ترکیه داشت آتاتورک از او می خواهد که خط نوشتاری ایران را مانند ترکیه به لاتین تغییر دهد اما به وی می گوید که اگر این کار را بکنم به حافظ و سعدی و فردوسی و ... خیانت کرده ام.
این فیلم از ملاقات رضا شاه و آتاتورک تنها فیلمی است که صدای رضا شاه در آن موجود است و رضا شاه به زبان ترکی با آتاتورک صحبت می کند

http://host10.aparat.com//public/user_data/flv_video/5/76185584223b2f7b9f3a91a2f991313513010.flv
رضاشاه به صنعتی کردن کشور نیز بسیار علاقه مند بود و در زمان وی اولین گام های اساسی بسوی صنعتی شدن برداشته شد. در زمان او کارخانه های زیادی خریداری و تاسیس شد که از جمله آنها کارخانه قند بود.
برای تقویت محصولات داخلی تعرفه گمرکی وضع کرد و پول آن به حساب دولت ریخته می شد.
و برای راحت کردن زنان از بند حجاب اجباری شروع به اجرای قانون کشف حجاب کرد که متاسفانه موفقیت آمیز نبود و مقاومت های فراوانی در برابر آن شد. او سازمان زنان کشور را نیز تاسیس کرد.

قبل از زمان رضا شاه خودرو مخصوص قاجارها بود و مردم با درشکه حمل و نقل می شدند. رضا شاه شروع به وارد کردن خودرو در ایران و ایجاد تاکسیرانی در داخل شهر ها نمود.
وی خدمات دیگر نیز مانند تاسیس سازمان غلات و محصولات کشاورزی فدراسیون ورزشی المپیک ایران و فدراسیون فوتبال ایران نیز نمود.

همه این خدمات فقط در مدت ۱۶ سال بدون در‌آمد نفت. 
به اشتراک بگذارید:(کدنویسی این ابزارک)

Balatarin :: Donbaleh :: Azadegi :: Risheha :: Cloob :: Oyax :: Yahoo Buzz :: Reddit :: Digg :: Delicious :: Stumbleupon :: Friendfeed :: Twitter :: Facebook :: Greader :: Addthis to other :: Email To: :: Subscribe to Feed